0505 700 6855

Kentsel Dönüşüm ve İnşaat Sektörü

Kentsel dönüşüm projesi/paketi piyasayı canlandırır mı?

Öncelikle bu soruya cevap verebilmemiz için bu dönüşüm olayında kimlerin aktif rol alacağını, hangi kurum ve kuruluşun görev üstleneceğini bilmemiz gerekiyor.

Biliyor muyuz?

HAYIR!!

Gelin kentsel dönüşüm olayına bir göz atalım.

Nedir bu kentsel dönüşüm, nasıl yapılır?

Kanuna göre (6306 sayılı),

Kentlerdeki afet riski taşıyan yapıların belirlenip sağlıklı ve yaşanabilir alanlar haline getirme dönüştürme usul ve esaslarıdır. Yani modern, sağlıklı ve yaşanabilir yeni yapılar teşkil etmektir.

Peki bu yaşam alanlarının tespitini, tasarımını ve uygulamasını  kim yapacak?

7,5 milyon yapının dönüşümünden bahsediyoruz. Yaklaşık olarak 200 milyarlık bir paket.

Eğer bu pastayı sadece TOKİ ve Emlak Konut gibi kuruluşlarla çözmeyi düşünüyorlarsa bunun sektöre çok fazla bir getirisi olmaz ancak tüm taahhüt camiasına mal edilirse belki o zaman biraz kıpırdanma yaratabilir.

Bu konuda dikkat çekilmesi gereken başka bir konu ise Emlak Katılım Bankası’dır. Bu banka 27.02.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanmasıyla faaliyete başlamış oldu. Peki eskiden kapatılan şimdi tekrar faal duruma getirilen bu banka ne yapacak?

Bakan Kurum, “Bugün Türkiye’miz için önemli bir gün. Emlak Bankamız artık yeniden faaliyete geçti. Emlak Katılım Bankası olarak bundan sonraki süreçte faaliyetine  devam edecek. Gerçekten Cumhuriyet döneminde kurulmuş çok önemli bir değerimiz. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Emlak Katılım Bankası olarak artık sanayicimize, turizmcimize, inşaat sektörümüze destek verecek çok önemli bir bankayı yeniden hayata geçirmiş oluyoruz. Katılım bankası olarak çalışacak, kentsel dönüşüme destek, inşaat sektörüne destek, ithal ikame malların burada üretilmesine destek sağlayacak bankamız artık faaliyete geçmiş durumda” dedi.

Sayın Bakanın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm başta olmak üzere inşaat, turizm ve sanayi alanlarında finansman desteği yapacak.

Bu bankanın en önemli ve sevindirici yönü ise, sadece bu alanlarda faaliyet gösterecek ve bu konularda uzmanlaşacak olması. Yani bütün bilgi birikimini deneyimini ve enerjisini/Sermayesini bu alanlarda değerlendirecek.

Umarız ki şu an halihazırda devam etmekte olan projelerin desteklenmesini ve  sektörün ihtiyaç duyduğu finansman desteğini uygun koşullar altında sağlarlar.Aksi takdirde bu dibe vuruş ivme kazanarak devam edecektir.

Savaş SAYIN

İnşaat Müh.

ANKARA

Yorum Yapın

Sohbeti Başlat
Gürol Alüminyum
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?