0505 700 6855

Dünyanın İlk Yüzen Şehri 2020 Yılında İnşa Edilecek

Yüzen Şehirler Artık Bilim Kurgu Değil

Yüzen şehir kavramı, bizlere şuan bilim kurgu romanlarından fırlamış bir şey gibi gelebilir. 2020 yılında bu şehirlerin hayatımıza girmesi planlanıyor.

San Francisco merkezli bir kar amacı gütmeyen Seasteading Enstitüsü, 2008 yılından bu yana bu fikri geliştiriyor. Enstitü, Fransız Polinezyası hükümeti ile sularında denemeye başlamak için bir anlaşmaya vardı.

Seasteading Enstitüsü Başkanı Joe Quirk, New York Times’a verdiği röportajda “Çok çeşitli insanlar için büyük bir hükümet çeşitliliği yaratabiliriz.” dedi.

Söz konusu Yüzen Şehirlerin, evler, oteller, ofisler ve restoranların ve daha birçok çeşit yapılardan oluşması planlanlanıyor.

Mühendisler ve mimarlar, projenin başlaması için gerekli çalışmalara henüz açıklanmayan bir yerde başladıklarını söyledi. Bu fikrin asıl amacı “insanlığı siyasetçilerden kurtarmak” ve “toplumu yöneten kuralları yeniden yazmak” tır.

167 Milyon Dolara Mal Olacak

Quirk, bu ütopik denizaşırı inşaatın 167 milyon dolara mal olacağını açıkladı. Seasteading Enstitüsü, PayPal’ın kurucusu Peter Thiel’den destek fonu aldı, ancak projenin bir sonraki aşaması için, enstitü, sanal para yaratarak ve satarak para toplayan bir kitle fonlaması kampanyası başlatmayı planlıyor.

Yorum Yapın

Sohbeti Başlat
Gürol Alüminyum
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?